Paweł Beręsewicz - Warszawa. Spacery z Ciumkami
PAWEŁ BERĘSEWICZ
Warszawa. Spacery z Ciumkami

Warszawa. Spacery z Ciumkami  

Skrzat (2009)

      "Warszawa. Spacery z Ciumkami" to kolejne spotkanie z sympatyczną rodziną Ciumków. Kasię, Grześka i ich rodziców znają czytelnicy z popularnych i nagradzanych książek "Co tam u Ciumków?", "Ciumkowe historie w tym jedna smutna" oraz "Wielka Wyprawa Ciumków". Do tej pory miejsce zamieszkania bohaterów trzymane było w ścisłej tajemnicy. Teraz przyszła pora, żeby wyjawić prawdę: Ciumkowie mieszkają w Warszawie, a ściśle mówiąc na przedmieściach Warszawy.
     Jakiś czas temu Grzesiek Ciumko nieopatrznie przyznał się tacie, że nie wie, jaki pomnik stoi na placu Zamkowym. Tata — warszawiak z dziada pradziada, kiedy to usłyszał, najpierw zbladł, potem załamał ręce, a w końcu pozbierał się i powiedział:
— Dosyć tego! Czas wreszcie poznać miasto, w którym mieszkacie!
     W ten sposób zaczęła się seria jedenastu spacerów, na które Ciumkowie zapraszają czytelników tej książki. Można ją traktować jak bogato ilustrowany przewodnik, źródło informacji o historii i zabytkach Warszawy, zbiór gotowych pomysłów na ciekawe wycieczki po stolicy, ale również lekką i pełną humoru rodzinną lekturę, która pokazuje miasto widziane oczami dzieci. Bo w Warszawie ciekawa jest nie tylko Kolumna Zygmunta i pałac w Wilanowie, ale i to, co zrobił pewien niewychowany dorożkarski koń na samym środku Nowego Miasta.

KSIĄŻKA NAGRODZONA
• Nagroda Literacka m.st. Warszawy w kategorii "literatura dla dzieci i młodzieży" - 2010 - Nagroda